Fundacja "Nieściszalni" ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 17,
60-838 Poznań, e-mail: kontakt@republikarytmu.pl
tel. (+48) 790 780 530, nr konta: 49 2130 0004 2001 0583 4460 0001

ENGLISH / POLSKI

fbk ytb insta soundcloud email

djembe dj gitara bas perkusja piano produkcja sax skrzypce trąbka flet spiew teatr

sprawdź wolne terminy (działamy również w wakacje)

Kurs żeglarski "w ślizgu"

Oferta skierowana jest nie tylko do żeglarzy, ale również do wszystkich osób, które miały kontakt z żeglarstwem jedynie w formie turystycznego rejsu. Kurs sprawdza się znakomicie w roli prezentu, zwłaszcza w przypadku miłośników mocnych wrażeń i osób, które od zawsze marzyły o pływaniu jachtem w ślizgu.

Skiff 49er to "Formuła 1" wśród jachtów żaglowych - podobnie jak windsurfing i kite, skiff może pływać w ślizgu wyprzedzając wiatr (np. przy wietrze o sile 10 w ślizgu płyniemy z prędkością 15 węzłów). Przy pogodzie do 3'B wyprzedzamy windsurferów. :)

Żeglowanie na skiffach jest "mokre" i "techniczne". Z uwagi na wysoki stosunek powierzchni ożaglowania do wagi jachtu, a co się z tym wiąże, dużą "narowistością" łodzi, indywidualny czarter lub wypożyczenie jachtu typu skiff nie jest możliwe. Nawet doświadczeni sternicy potrzebują kilku miesięcy praktyki, aby bez wywrotek samodzielnie sterować takim jachtem. Dotąd jedyną możliwością pływania w Polsce na takim sprzęcie było jego samodzielne zakupienie. Jesteśmy 1ą i jedyną w Polsce szkołą oferującą żeglowanie skiffem razem z instruktorem.

Program szkolenia przewiduje:
- zapoznanie się z nazewnictwem i podstawowymi mechanizmami jachtu,
- naukę podstawowych węzłów żeglarskich,
- naukę otaklowywania i roztaklowywania jachtu,
- naukę specyficznego poruszania się i balastowania na jachcie w pasie trapezowym,
- naukę podstawowych manewrów żeglarskich w roli załoganta (zwroty przez sztag i rufę, zwroty na boi itp.)
- naukę efektywnego trymowania żagli,
- naukę efektywnej obsługi cunninghama i obciągacza grota - zaznajomienie z wpływem kształtu żagli na osiągi jachtu,
- zaznajomienie z wpływem środka ożeglowania i środka oporu bocznego na kierunkową równowagi i prędkość jachtu,
- naukę zaawansowanych manewrów żeglarskich (stawianie, składanie i trymowanie genakera, wykonywanie zwrotów pod pełnym ożaglowaniem),
- pływanie w półślizgu i w pełnym ślizgu,
- zaznajomienie ze specyfiką żeglowania szybciej od wiatru (żagiel "worek na wiatr" vs. "żagiel-skrzydło"),
- strategie regatowe (dobry start, unikanie cienia aerodynamicznego i pozycji beznadziejnej, itp.).

Szkolenia odbywają się na jachcie klasy 49er (najszybsza klasa olimijska):
- typ: skiff,
- długość kadłuba: 4,9m,
- szerokość: 2,9 (uwzględniając skrzydła),
- powierzchnia żagli: 59m2 (grot: 15 m2, fok: 6 m2, genaker: 38 m2)
- waga: 125 kg,
- prędkość maksymalna: ok. 25 węzłów (50 km/h),
- załoga: 2 osoby.

Kurs żeglarski "katamaran"

Oferta skierowana jest nie tylko do żeglarzy, ale również do wszystkich osób, które miały kontakt z żeglarstwem jedynie w formie turystycznego rejsu. Kurs sprawdza się znakomicie jako prezent, zwłaszcza w przypadku miłośników mocnych wrażeń i osób preferujących relaks według wzoru: woda + słońce + wiatr.

Katamaram Topcat K2 jest szybkim, ale bardzo spokojnym jachtem przy wiatrach 1-3'B. W takich warunkach rekomendujemy go również dla dzieci i młodzieży jako załogantów. W silniejszych wiatrach katamaran staje się ekstremalnie szybki i bardziej wymagający pod względem obsługi; umożliwia pływanie na jednym pływaku i przekraczanie prędkości 20 węzłów. K2 jest jachtem bezmieczowym, dzięki czemu ma niewielkie zanurzenie, więc nie musimy się przejmować mieliznami.

Podczas kursu uczymy obsługi katamaranu oraz wszystkich podstawowych manewrów żeglarskich (taklowanie, zwroty, bezpieczeństwo etc.). Dodatkowo przekazujemy wiedzę w zakresie teorii żeglowania (wiatr pozorny, wyprzedzanie wiatru etc.) oraz umiejętności specyficzne dla regatowych katamaranów (trapezowanie, wywrotki etc.).

Cennik i lokalizacja

Jedno spotkanie trwa ok 2h (katamaran) lub 4h (49er) i składa się głównie z części praktycznej. Dokładna długość szkolenia i jego zakres zależy od warunków pogodowych, sprawności fizycznej, wiedzy, umiejętności i indywidualnych oczekiwań kursanta.

Kursant zobowiązany jest do posiadania własnych butów antypoślizgowych (najlepiej surfingowych lub nurkowych), rękawiczek i stroju z lycry lub pianki. Na miejscu szkolenia w Kiekrzu istnieje możlość wypożyczenia pianki w cenie 50zł.

Termin zajęć ustalany jest indywidualnie z kursantem w zależności od warunków pogodwych (brak burz, wiatr 1-3'B). Umożliwiamy nagranie filmu szkoleniowego naszą kamerą GoPro.

KURS RODZAJ WIEK CZAS CENA
w ślizgu indywidualny 18+ 3-4h 260 zł/spotkanie
katamaran indywidualny 14+ 2-3h 160 zł/spotkanie

Stacjonujemy w bazie "WOPR": ul.Ksiedza Nawrota 14, Kiekrz k. Poznania. Jesteśmy na wodzie od początku kwietnia do co najmniej końca października. Zapraszamy!

Kadra

Wojciech Augustyniak - na co dzień ekonomista, po pracy entuzjasta sportów wodnych: jachtowy sternik morski, ISSA offshore skipper, starszy sternik motorowodny i młodszy instruktor żeglarstwa PZŻ. Od 10 lat miłośnik żeglarstwa morskiego, które praktykuje kilka razy do roku. Obecnie pasjonat ścigania się na łodziach typu skiff.

Regatowy kurs żeglarski Poznań

Jarosław Wachowiak - na co dzień saksofonista jazzowy, wykładowca Akademii Muzycznej, po pracy entuzjasta regat i sportów wodnych, a przede wszystkim windsurfingu, żeglowania na skiff'ach oraz regatowych katamaranach.

Katamaran

Bezpośredni kontakt w sprawie kursów żeglarskich: (+48) 604 803 870

wydarzenia

Fundacja "Nieściszalni" ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 17,
60-838 Poznań, e-mail: kontakt@republikarytmu.pl
tel. (+48) 790 780 530, nr konta: 49 2130 0004 2001 0583 4460 0001